راهنمای نویسندگان

راهنمای نگارش و ارسال مقاله برای مجله باروری خاک

 

مجله باروری خاک مقاله­ های علمی و پژوهشی مرتبط با مسائل خاک و آب در حوزه کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست را جهت بررسی و چاپ می­پذیرد.

 شرایط پذیرش مقاله:

الف: محتوای مقاله در مجله دیگری منتشر  نشده و یا هم زمان برای چاپ ارسال نشده باشد.

ب: پژوهش ­های  که در سمینارها و کنفرانس‌های علمی ارائه گردیده و یا در چارچوب گزارش ماهیانه، سالیانه و مانند آن ارائه شده است  در صورتی که متن مقاله عیناً در مجموعه مقاله­­های همایش­­ها  و یا وب سایتها منتشر  نشده  باشد در این مجله قابل بررسی و چاپ است.

ج: دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری برای ارسال مقاله باید موافقت کتبی استاد یا استادان راهنمای خود را کسب کرده باشند.

 

بخش­ های مقاله:

هر بخش بصورت جداگانه و به ترتیب زیر نوشته می شود:

چکیده فارسی:  این قسمت در یک پاراگراف تهیه شده و مجموعه­ ای فشرده و گویا از مقاله با تاکید بر اهداف، روش­­ها، یافته­ های مهم پژوهش و نتیجه گیری کلی بیان شود. تعداد کلمه های چکیده از 200 تا 250 کلمه می باشد.

واژه‌های کلیدی : شامل چهار تا پنج کلمه مجزا از عنوان مقاله که در برگیرنده موضوعات و مفاهیم اصلی پژوهش ‌باشد.

چکیده انگلیسی: این قسمت بلافاصله بعد از چکیده فارسی قرار گرفته و باید با چکیده فارسی تطابق داشته باشد. تعداد کلمه های چکیده از 200 تا 250 کلمه می باشد.

مقدمه:  این قسمت باید شامل طرح ‌مسأله،‌ اهمیت،‌ فرضیه‌،‌ مرور‌ منابع‌ علمی‌ مرتبط‌،‌ جمع‌بندی ‌نتایج ‌حاصل ‌از‌ پژوهش‌های ‌پیشین و‌ شرح ‌هدف باشد،‌ به‌‌نحوی ‌که ضرورت‌ انجام‌ پژوهش ‌را ‌تبیین ‌نماید. مرور منابع بایستی مختصر و گویا باشد که هدف و نتایج کار پژوهش را بیان کند. پس از جمع‌بندی سوابق پژوهش بایستی به اهداف پژوهش حاضر اشاره شود.

مواد و روش­ها: در ‌این قسمت مواد، ‌ابزار‌ و ‌روش ‌اجرای‌ پژوهش ‌به‌طور ‌مشخص،‌ دقیق و‌ ‌مستند ارائه می‌شود. توصیف ‌منطقۀ ‌پژوهش ‌به‌صورت ‌اجمالی،‌ همراه ‌با‌ بیان‌ ویژگی‌های ‌مرتبط ‌با ‌پژوهش‌، ‌ضروری است. شکل‌های تهیه شده دارای وضوح بالا، و نقشه های ارائه شده باید دارای راهنما، مقیاس، جهت شمال و طول و عرض جغرافیایی باشند. همه ‌معادله‌ها ‌شماره‌گذاری و در داخل متن هم به آن‌ها اشاره ‌شود.

نتایج و بحث: در این قسمت ‌نتایج ‌کیفی ‌و‌ کمی‌ به‌دست ‌آمده ‌شامل ‌جدول‌ها،‌ شکل‌ها‌،‌ منحنی‌ها ‌و ‌توضیحات‌ علمی ‌مربوطه‌ ‌ارائه ‌می‌شود.‌ شکل‌ها و جدول‌ها نباید دارای اطلاعات تکراری با هم و متن مقاله باشند. جدول‌ها بدون استفاده از خط‌های عمودی رسم شده و خط‌های افقی نیز فقط برای جدا کردن عنوان‌ها یا واحدها استفاده شوند. ارجاع به جدول­ها و شکل‌ها در متن مقاله بدون درج پرانتز انجام شود، مگر این‌که در آخر جمله و به همراه شماره جدول و شکل ذکر شود. شکل ‌با ‌کیفیت بالا ‌و ‌با ‌متن ‌فارسی ‌ارائه‌ شود.‌ جدول‌ها نیز ‌از ‌سمت‌ راست ‌و ‌به‌صورت ‌فارسی‌ رسم ‌شود.‌ کلیه اعداد درون جدول­ها و نمودارها به­صورت لاتین باشند. عنوان شکل در پایین و عنوان جدول در بالا نوشته شود. جدول‌ها و شکل‌ها به‌ترتیب استفاده در متن شماره‌گذاری شوند. در جدول‌ها و شکل‌ها، واحدهای ویژگی‌های مورد مطالعه بر اساس سیستم بین‌المللی (SI) و در داخل پرانتز به فارسی نوشته شوند. بحث شامل تحلیل داده­‌های حاصل از آزمایش و مطالعه، ذکر علت­ها و معلول­ها است. علاوه‎ بر این لازم است از یافته‌های دیگر پژوهش‌گران نیز در تحلیل نتایج استفاده شود.

** نتایج و بحث را می ­توان به حالت توأم و یا جداگانه تدوین کرد ولی در صورت جدا کردن این دو بخش، بحث نباید تکرار مجدد نتایج باشد، بلکه کلیات، مفاهیم و تحلیل نتایج ارائه شود.

نمونه های از فرمت جداول و شکل ها در زیر ارائه شده است:

جدول 1

جدول2

 

شکل1

نتیجه‌گیری:  این قسمت در یک پاراگراف است و شامل جمع‌بندی از تحلیل نتایج و توصیه‌ها‌ و‌ پیشنهادهای ‌لازم ‌برای انجام ‌بررسی‌های ‌بعدی می­باشد.

 

سپاسگزاری: در این قسمت  از همکاری و مساعدت  اشخاص حقیقی و حقوقی، شرکت­ها یا نهادهای پشتیبانی کننده در انجام پژوهش سپاسگزاری شده و  منبع (منابع) تأمین کننده مالی پژوهش نیز قید شود.

 

منابع: این قسمت ‌شامل،‌ فهرستی ‌از منابع اشاره ‌شده ‌در‌ متن ‌مقاله‌ است. در این قسمت تنها منابع ارجاع شده در متن مقاله ارائه شود از آوردن منابعی که در متن به آن‌ها اشاره نشده است، خودداری شود. منابع بایستی مطابق فرمتی که در زیر اشاره شده است ارائه شود و از جزوۀ درسی به‌عنوان منبع استفاده نشود. استناد به منابع اینترنتی معتبر نیست. منابع حداکثر 40 مورد عمدتاً در ارتباط با موضوع تحقیق می­باشد که دربرگیرنده دانش پایه در موضوع پژوهش و تحقیقات مهم انجام شده روی موضوع تحقیق در داخل و خارج از کشور باشد.

 

نگارش مقاله:

متن اصلی مقاله به زبان فارسی  و متن چکیده به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شود. مقاله با استفاده از نرم‏افزار MS Word نسخه 2007 یا بالاتر در فرمت DOCX تهیه شده و همه صفحات به‌ترتیب شماره‏گذاری شوند. تعداد صفحات مقاله به همراه شکل‌ها و جدول‌ها حداقل 10 و حداکثر 18 صفحه باشد. اندازۀ صفحه، A4 بوده و حاشیه در طرفین، بالا و پایین صفحه 5/2 سانتی‌متر خواهد بود. کل متن با فاصله خط منفرد (line spacing: single) و متن مقاله به‌صورت تک‌ستونی تنظیم شود. متن مقاله باید به­طور صحیح نگارش شود و تمام موارد به لحاظ املایی، فاصله، نیم­فاصله، ویرگول و نقطه­گذاری رعایت شود. معادل هر نوع واژه خارجی در متن مقاله، به استثنای اسامی علمی، در متن به فارسی و واژه انگلیسی آن به‎صورت زیرنویس (Footnote) نوشته شود.  شماره‌های ‌پاورقی در هر‌ صفحه ‌از شماره یک شروع ‌شود. زیرنویس‌ها در اولین ارجاع متن باشند. در نوشتن زیرنویس، حرف اول هر کلمه با حروف بزرگ درج شود. در نگارش زیرنویس انگلیسی، شماره اعداد باید به‌صورت انگلیسی درج شود. هم‌چنین در درج زیرنویس، شماره بالای اصطلاح موجود در متن حتماً باید فارسی باشد. 

نام‌های علمی گیاهان و موجودات در تمام متن به شکل Italic (ایتالیک) تایپ شود. حرف اول جنس به‌صورت بزرگ و حرف اول گونه با حرف کوچک تایپ شود.

 برای نگارش فارسی، از فونت B Yagut و برای نگارش انگلیسی از فونت Times New Roman استفاده شود.

اندازه فونت قسمتهای مختلف به شرح زیر باشد.

عنوان مقاله  با اندازه فونت 16 pt

چکیده فارسی  با اندازه فونت 11 pt

چکیده انگلیسی با اندازه فونت 10 pt

واژه های کلیدی با اندازه فونت 11 pt

عنوان هر بخش با اندازه فونت 12 pt

متن اصلی با اندازه فونت 12 pt

عنوان شکل و جدول با اندازه فونت 10 pt

متن داخل جداول با اندازه فونت 9 pt

پاورقی با اندازه فونت 9 pt

منابع با اندازه فونت 11 pt

نحوه ارجاع به منابع در متن به این صورت انجام شود  که کلیۀ نام‌های نویسندگان منابع خارجی و فارسی در متن مقاله به زبان انگلیسی نوشته می‌شوند. درج منابع با  نام نویسنده و سال میلادی انجام شود وسال انتشار بعد از نام خانوادگی نویسندگان در داخل پارانتز نوشته شود. اگر تعداد نویسندگان بیش از دو نفر باشد، ابتدا نام خانوادگی نویسنده اول و سپس عبارت " 'et al." قید شده  و بعد سال میلادی نوشته شود.

مثال: Roswel et al., 2017،  Vaezi and Ahmadi, 2020 و Wang, 2021.

 

نحوه ارائه فهرست منابع به این صورت باشد که کلیه منابع استفاده شده ( فارسی یا انگلیسی) باید بصورت انگلیسی و به ترتیب حروف الفبا  و بدون شماره­ گذاری تنظیم شوند. در خصوص مقالات مربوط به نشریات فارسی، باید در انتهای رفرنس، عبارت " in Persian" درج شود. نحوه نگارش منابع بصورت زیر انجام شود.

مقاله مجله‌های علمی

Grady, J. S. Her, M. Moren, G. Perez, C, and Yelinek, J. (2019) Emotions in storybooks: A comparison of storybooks that represent ethnic and racial groups in the United States. Psychology of Popular Media Culture, 8(3), 207–217. https://doi.org/10.1037/ppm0000185

مقاله همایش‌ها

Askari, M.S. and McCarthy, T. 2009. Quantification and mapping plant biomass variations under different soil management using remote sensing. proceedings of 16th Iranian Soil Science Congress, 27th-29th August, Zanjan, Iran.

پایان­نامه

Haukaas, T. 2003. Finite element reliability and sensitivity methods for performance-based engineering. Ph.D. Thesis, University of California, Berkeley, USA.

 

کتاب

Sapolsky, R. M. 2017. Behave: The biology of humans at our best and worst.

فصل کتاب:

Dillard, J. P. .2020. Currents in the study of persuasion. In M. B. Oliver, A. A. Raney, J. Bryant (Eds.), Media effects: Advances in theory and research (4th ed., pp. .115–129). Routledge.

گزارش علمی

Sokouti, R. Peyrowan, H.R. Broshke, E. Yeylaghi, Sh. Ahmadi, A. and Abedi, Sh. 2019. Investigation of the role of rangeland species located on marl formations in erosion control (Case study: Qaretapeh watershed of Khoy city). Final report of research project, Soil Conservation and Watershed Management Research Institute, 102 pages. (in Persian)

 

مراحل ارسال مقاله

1: ثبت نام و ورود به وبگاه با نام کاربری اختصاصی

2: ورود به صفحه شخصی

3: پر کردن فرم ارسال مقاله و اطلاعات و مشخصات مربوطه

4: بررسی مقاله در صفحه شخصی و افزودن ضمایم و اطلاعات مرتبط (‌فایل مقاله، تعهد نامه و فرم تعارض منافع)

5: تایید نهایی مقاله و ارسال آن به مجله

** لطفا فرم تعهد نامه و فرم تعارض منافع از لینک ها زیر دانلود ، تکمیل و به همراه مقاله ارسال شود.

لینک دانلود فرم تعهد نامه

لینک دانلود فرم تعارض منافع